Dojrzały Wiek WŻCH

Dnia 8 lipca 2017 roku, w sobotę, w domu rekolekcyjnym pallotynów Wspólnota Krajowa WŻCH w Polsce celebrowała 50-tą rocznice przekształcenia się Sodalicji Mariańskiej we Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego. Dzień rozpoczął się od konferencji o. Adma Schulza SJ pt. „W poszukiwaniu charyzmatu: od Sodalicji Mariańskiej do Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego”. O aktualnej sytuacji WŻCH w Polsce i na świecie mówili prezydent WŻCh Bogusław Spurgiasz i Monika Trochimczuk, wiceprezydent.

Kolejnym etapem były modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem zakończona odmówieniem aktu poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi oraz Msza św., której przewodniczył o. Prowincjał Tomasz Ortmann SJ a koncelebrowali Asystent Kościelny Wspólnoty Krajowej o. Adam Schulz SJ i o. Henryk Droździel SJ, Asystent WL w Białymstoku. W homilii o. Prowincjał przywołał przemówienie o. Generała A. Nicholasa SJ do członków WŻCh oraz przedstawił obraz relacji Towarzystwo Jezusowe – WŻCh, tak jak ono było widziane przez członków ostatniej Kongregacji Generalnej, która wśród wielu zagadnień podjęła także ten temat. Ojciec Ortmann podkreślał, że obie strony mogą i powinny wnieść wiele w realizacje wspólnej Chrystusowej misji w świecie oraz w życie naszych wspólnot.
Po obiedniej przerwie Wspólnoty Lokalne z całej Polski prezentowały to, czym aktualnie żyją, ilu nas jest, co robimy, jakie mamy plany. Relacje zdjęciowe i filmowe można znaleźć na stronie internetowej WŻCH w Polsce.
Białostocką wspólnotę reprezentowali Basia Bielonko, Danuta Djakonow, o. Henryk Droździel SJ, Ewa Gołko, Marzena Zubrycka, Edward Trzciński, Bożena Wędołowicz, i Jola Żero-Grochowska. Jola prezentowała naszą Wspólnotę Lokalną, która dobrze wykorzystała przeznaczone na ten cel 10 min.

 

O godzinie 17.00 rozpoczęła się wspólna rekreacja. Świętowanie przy grillu przeplatane wspomnieniami, rozmowami, tańcami i zabawami zakończyło się późną nocą. Wszyscy poszli spać najedzeni, zadowoleni i…zmęczeni.
Sobotnie obchody były wkomponowane w ostatnie spotkanie dwuletniego Seminarium dla Animatorów w Otwocku. Po dwóch latach wszyscy, którzy uczestniczyli w Seminarium otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia szkolenia.

Z naszej wspólnoty są to: Basia Bielonko, Danuta Djakonow, Ewa Gołko, Marzena Zubrycka, Edward Trzciński i Bożena Wędołowicz. Gratulujemy i dziękujemy. Podjęty wysiłek i trud na pewno zaowocuje w ich życiu osobistym i w życiu wspólnot, do których należą.

WŻCH35Białystok

10.7.2017