Uwierzyć, aby zrozumieć

Dziś wielu, nie rozumiejąc, mówi - „Nie wierzę!”. Tymczasem trzeba uwierzyć, aby móc lepiej rozumieć.

 „Kryzys obyczajowy jest rezultatem kryzysu wiary, kryzysu znaczenia Boga w życiu ludzi, jednostek i społeczeństwa. Przywrócenie Boga w świadomości ludzkiej jest potrzebne i po to, by nie bać się, jak to robił Jezus, przyjąć grzeszników.” „Ojciec nie jest elementem gry interesów Cezara, choć dzieło zbawienia dokonuje się poprzez rozgrywki historyczne wciągające Cezara, mechanizmy, kulturę określonego czasu.” „Następstwem przyjęcia lub odrzucenia kerygmatu ewangelicznego jest zbawienie przez Boga, albo samoskazanie się ludzi, które polega na zamknięciu się na dobrą nowinę Boga… Bóg nie potępia, ale osądza, ujawnia prawdę i akceptuje to, co wybrał człowiek w swojej wolności. Uczniowie starają się żyć jak dzieci Boga na tym świecie, podejmując trud jego przekształcenia.” 

Te i wiele innych wnikliwych stwierdzeń padło podczas prelekcji o. Andrzeja Koprowskiego SJ* pt. „Wiara w chaosie kultury medialnej" wygłoszonej 26 października 2017 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1a. Treści poruszane w czasie wystąpienia i wiele innych można znaleźć w książce pod tytułem „Na skrzyżowaniu dróg. (Ekklesia)” wydanej w tym roku we współpracy z innym jezuitą o. Francesco Rossi de Gasperis SJ

uwie2.jpg

W drugiej części spotkania odbyła się prezentacja fotografii i filmów wykonanych przez pana Szczepana Skibickiego z Białegostoku**. Szczególne wrażenie zrobiły zdjęcia i filmy ukazujące piękno podlaskiego krajobrazu w połączeniu z pięknem rozgwieżdżonego nocnego nieba nad naszą rodzinną ziemią.

Jesteśmy zachęceni, aby wyruszyć w drogę do Boga licznymi ścieżkami, jak to ukazały wystąpienia obu zaproszonych gości, nie koncentrując się na sobie, ale spoglądając przed czy ponad siebie, abyśmy poznali Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela.

Konferencję, kolejną z serii, przygotował o. Henryk Droździel SJ i Białostocka Wspólnota Życia Chrześcijańskiego.

WŻCH35Białystok

26.10.2017

* Ojciec Andrzej Koprowski SJ, jezuita, duszpasterz, dziennikarz, wieloletni Dyrektor Programowy Radia Watykańskiego w Rzymie oraz były Dyrektor Redakcji Programów Katolickich w TVP. Współautor książki ”Na skrzyżowaniu dróg. (Ekklesia)”.

** Pan Szczepan Skibicki z Białegostoku, podróżnik, fotografik, filmowiec, grafik. Człowiek z pasją.