Porażka czy sukces?

 

Kolejna odsłona „ABC Duchowości” odbyła się 23 listopada br. w Domu Jezuitów na Południowej 31. No cóż, chyba każdy widział 9 kier, nawet, jeśli nie grał w brydża. I wie, że leżąca 9 z przeciwnej strony wygląda jak 6 kier.

W życiu, nie tylko w grze, jedna rzecz może mieć dwa różne znaczenia i wartości. Wszytko zależy od kąta spojrzenia.

Podobnie jest z PORAŻKĄ (posłużymy się tym pojęciem), bo nawet dramat (czyli wielka porażka) pozwala nam poznać prawdziwych przyjaciół, odsłania pokłady dobroci w osobach, po których się niczego dobrego nie spodziewaliśmy, czasem nawet weryfikuje dogłębnie naszą fałszywą hierarchię wartości, czego nic innego by nie zakwestionowało. Może nawet dać początek zupełnie nowemu stylowi życia, który w przeciwieństwie do dotychczasowego - czyni nas naprawdę szczęśliwymi.

Człowiek jest istotą obdarzoną przez Boga cudowną zdolnością uczenia się. Więcej! Człowiek potrafi uczyć się na swoich błędach. Potrafi przełamać lęk i oswoić swoją porażkę, przemyśleć, jak do niej doszło, wyciągnąć wnioski, uczynić postanowienia, wcielić je w życie, zanalizować ich konsekwencję i w ten sposób osiągnąć sprawność, której do tej pory nie posiadał.

Spotkanie, dyskusja, a potem dzielenie się doświadczeniami pokazały, że trzeba podejmować pogłębioną refleksję nad sukcesem i porażką, wydarzeniami z naszego życia, które -wydawałoby się na pierwszy rzut oka - dogłębnie znamy, aby wydobyć całą tkwiącą w nich prawdę i, jak uczy św. Ignacy w Ćwiczeniach Duchownych, „wyciągnąć dla siebie jakiś pożytek”.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na 14 grudnia 2017 r., na kolejne spotkania w ramach ABC Duchowości, pod interesującym hasłem „Jak znaleźć „tę jedną”/”tego jednego?”.

 

WŻCH35Białystok

24.11.2017