Ad maiora natus sum

 

Rok liturgiczny 2018 zostanie ogłoszony rokiem św. Stanisława Kostki - polskiego jezuity z Rostkowa koło Przasnysza, zmarłego w wieku 18 lat w opinii świętości, w Rzymie dnia 15 sierpnia 1568 r. Beatyfikowany w 1602 roku i kanonizowany w 1726 roku. Św. Stanisław jest czczony, jako patron młodzieży i nowicjuszy, a od 1674 roku również jako patron Polski.

Celem ogłoszenia patronatu jest ukazanie innym ludziom wzoru nadzwyczajnego, młodego człowieka pełnego ideałów, których nie porzucał z dnia na dzień, ale konsekwentnie je realizował.

Dodatkowym powodem wyboru jest przypadająca w przyszłym roku 450 - rocznica śmierci młodego jezuity oraz Synod Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, zaplanowany na październik 2018 r.

Św. Stanisław, mimo tak młodego wieku, posiadał cechy dojrzałego mężczyzny.

Świadczą o tym: stanowczość i wytrwałość w realizowaniu decyzji płynącej z miłości do Boga, zdecydowana chęć pełnienia Jego woli i to za cenę odsuwania się od wszystkiego, co temu przeszkadzało, nawet jeśli oznaczało to odrzucenie przez rodzinę.

Szczególne nabożeństwo do eucharystii, a także maryjność Świętego mogą być inspiracją dla współczesnej młodzieży. Tym bardziej, że papież Franciszek ogłosił Matkę Bożą patronką spotkania młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Hasło życiowe św. Stanisława Kostki „Do większych rzeczy jestem stworzony” (Ad maiora natus sum”), odczytane w świetle jego wyborów i życia, jawi się także dziś, jako ważne i inspirujące.

Dla uczczenia Roku św. Stanisława Kostki ukaże się okolicznościowy list duszpasterski jemu poświęcony. Decyzję taką już zaaprobowali polscy biskupi. Zapewne pod ich wpływem wielu na nowo zainteresuje się jednym z pierwszych, wielkich Polaków znanych i podziwianych do dziś na całym świecie.

Białostocka WZCH już rozpoczęła Rok Stanisławowski (patrz artykuł pt. „Jezuita w puszczy”).

WŻCH35Białystok

2.12.2017