Najbardziej fotografowany przedmiot

W naszej wspólnocie jest nim stół. Na większości zdjęć siedzimy przy nim i rozmawiamy, piszemy, dyskutujemy, a najczęściej ucztujemy we własnym gronie albo z gośćmi. Na zdjęciach widać, jak jest kolorowy, pięknie nakryty i bardzo apetycznie zastawiony. Nasz stół do tego stopnia rzuca się w oczy, że niektórzy pytają, czy my coś robimy, czy tylko się objadamy. Chcemy wszem i wobec obwieścić, że to tylko element naszych spotkań. Aby nie być gołosłownym, posłużymy się przykładem z ostatnich dwóch dni.

Sobota była dniem sprzątania gościnnego Domu jezuitów, w którym się spotykamy i o który dbamy, jak o swój dom. Tym razem ofiarowaliśmy nasz trud w intencjach Papieża Franciszka, zgodnie z naszym jubileuszowym postanowieniem modlitwy w papieskich intencjach. Zastawiony stół to zaproszenie na posiłek kończący pracę i świętowanie urodzin naszego Asystenta. Daniem podstawowym była tego dnia pizza (sześć rodzajów!), a na deser był urodzinowy supertort (home made and hand made), z doskonałą kawą zaparzoną w profesjonalnym ekspresie. Myślicie, że to niemożliwe, że nie da się tyle zjeść? Też tak myśleliśmy - do tego czasu. Uczciwie musimy przyznać, że z lodów zrezygnowaliśmy. Na szczęście karnawał jeszcze się nie kończy.

Następny dzień, niedziela, to szkolenie dla osób przygotowujących się do towarzyszenia rekolektantom w czasie „Rekolekcji ignacjańskich w życiu codziennym”, które zaczną się za dwa tygodnie. Spotkanie zakończyliśmy późnym obiadem (warto obejrzeć zdjęcia) składającym się z trzech dań głównych i dodatków. Po ciężkiej intelektualnej pracy ciało potrzebuje pokarmu, jak zaleca św. Ignacy, i to pierwszej  jakości. Ilość i jakość (czytaj nasza hojność) nie były nigdy kwestionowane.

Zakończyliśmy piękny niedzielny dzień eucharystią i wyjściem z grupą na film „Ignacy Loyola” w reżyserii Paolo Dy w kinie Ton. Na wszystkich seansach (cztery) widownia była pełna. Film został bardzo dobrze odebrany przez nas i przez resztę widzów. W holu sprzedawano książeczkę „Ćwiczeń Duchownych” (rozchodziły się jak ciepłe bułeczki), a na zakończenie podano pełne ogłoszenie o „Rekolekcjach w życiu codziennym”, które rozpoczniemy 18 lutego.

Jak widać, wokół stołu przez te dwa dni (podobnie było wcześniej) wiele się działo. Tak jak w „Piśmie świętym”, w którym najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia dzieją się w kontekście uczty. I jak w pierwotnym Kościele, nasz stół dostawiamy do Stołu Słowa i Stołu Eucharystii.

WŻCH35Białystok

5.02.2018