„Zdrapkowe” wyzwanie

W tym roku po raz pierwszy ja, moja rodzina i znajomi włączyliśmy się w akcję „Zdrapki wielkopostnej”, której organizatorem jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce. „Zdrapka wielkopostna” to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała, przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Do podjęcia tego zadania zainspirowała nas Jola Żero-Grochowska, która jest koordynatorem Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Białymstoku.

Zadania te stały się dla nas okazją do jeszcze innego przeżywania Wielkiego Postu - nie umartwiania się ponad swoje siły, a budowanie refleksji nad własnym życiem przeżywanym w duchu wiary. Proste sformułowanie poleceń umożliwiało w większości wykonanie ich natychmiast po odkryciu. Niektóre z nich zmuszały do głębszego zastanowienia się nad ich realizacją. W mojej rodzinie codziennie rano (lub wieczorem dnia poprzedzającego) z pewnym zaciekawieniem odkrywaliśmy kolejne zadania, a potem rozmawialiśmy o ich realizacji. Nie zapomnę dźwięku klaksonu, którym to w drodze do pracy mój mąż dyscyplinował kierowcę wyrzucającego śmieci przez okno samochodu ( zadanie do wykonania - "Dbaj o swój kraj, podnieś śmieć..."), zapachu drożdżówek mojej teściowej po powrocie do domu, moich poszukiwań sklepu zielarskiego, aby w danym dniu kupić jej maść, czy wazonu pełnego pięknych tulipanów, który był niespodzianką mojego męża dla trzech kobiet jego życia (mama, żona i córka).

Wierzę, że uczestnicząc w „Zdrapce wielkopostnej” zrobiliśmy duży krok w kierunku szczęścia swojego, naszych bliskich, a nawet otaczającego nas świata. To dla nas również jedna z dróg do życia w zgodzie z samym sobą, ludźmi i Panem Bogiem. Zachęcam do podjęcia „zdrapkowych” wyzwań w kolejnej edycji. Spróbujcie i przekonajcie się sami.

Marzena (Prewspólnota)

Białystok, 30.03.2018 r.