NASZE PATRONALNE ŚWIĘTO

Patronką Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, dawnych Sodalicji Mariańskich, jest Najświętsza Maryja Panna, czczona szczególnie w tajemnicy Zwiastowania.  W tym roku z racji tego, że 25 marca przypada w Wielkim Tygodniu, obchód uroczystości Zwiastowania został przeniesiony na 9 kwietnia, czyli na poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia.

W tym dniu zebraliśmy się na Mszę św. o 17.30 i  na uroczystą agapę. Nasza radość ze stania się Ciałem Odwiecznego Słowa Bożego w łonie Maryi została pomnożona przez fakt, że pięć osób (ze wspólnoty podstawowej „Św. Ignacy” i prewspólnoty) złożyło Przymierze czasowe, a dwie (ze wspólnoty „ Św. Ignacy”) odnowiły Przymierze stałe.

To wydarzenie ma wielkie znaczenie dla całej Białostockiej WŻCH.

Odtąd prewspólnota, mając trzy osoby po Przymierzu, stanie się wspólnotą, ze wszystkimi przysługującymi jej prawami. Z tego wynika, że Białostocka Wspólnota Lokalna WŻCh liczy aktualnie cztery wspólnoty podstawowe: „Arka”, „Kefas”, „Św. Ignacy” i „Nowa Wspólnota”, która dopiero wybierze swego patrona.

Małgosia, która do tej pory pełniła funkcję koordynatora, po złożeniu Przymierza staje się pełnoprawnym koordynatorem wspólnoty „Św. Ignacy”. To inna istotna zmiana związana ze złożeniem Przymierzy. Na załączonych zdjęciach fotografowi udało się złapać cos z atmosfery tego dnia.

Wspólnota "Św. Ignacy"( tylko częściowo)

Druga cześć spotkania, agapa, była poruszająca i bogata w wydarzenia.

Na stole pojawiło się wiele smakowitych potraw - hojność wspólnot w tej materii jest niezmienna. W spotkaniu uczestniczyła spora grupa osób, które chcą dopiero przyjrzeć się życiu wspólnot WŻCH - była, więc okazja by się lepiej poznać. Po Mszy św. dołączył do nas ks. bp. Henryk Ciereszko - do końca nie mieliśmy pewności, czy uda Mu się spełnić daną nam obietnicę.  

Wszyscy razem obejrzeliśmy dwie prezentacje w Power Poincie (po daniu głównym i deserze oczywiście), ukazujące powstawanie i formację indywidualną we wspólnocie WŻCh oraz zarys historii WŻCH, od powstania Sodalicji Mariańskich do dziś.

Białostocka wspólnota jest jedną z trzech najstarszych w Polsce. Mamy już 35 lat, czyli wiek dojrzały. I jak widać, nie starzejemy sięJ, lecz pięknie dojrzewamy.

W Zwiastowanie Pańskie Jezus oraz Jego i nasza Matka zatroszczyli się, byśmy więcej otrzymali, niż się spodziewaliśmy i prosili. Tym bardziej zachęca nas to, by bardziej „kochać i służyć". 

Białostocka WŹCh wraz ze swoim Asystentem o. Henrykiem Droździelem SJ na tarasie Domu Jezuitów

WŻCH35Białystok

Białystok, 14.04.2018 r.