Welcome Home

Witaj w DOMU. Taki napis witał dawnych i aktualnych członków polskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Londynie wchodzących do Domu Jezuitów w Białymstoku. Wspólnota londyńska sięga swoimi korzeniami ubiegłego wieku, a dokładniej września 1990 roku. Londyńska WŻCH szczególnie intensywnie rozwinęła się w początkach XXI wieku. Był czas, gdy przy jezuickiej polskiej parafii na Walm Lane w Londynie współistniały trzy kilkunastoosobowe wspólnoty podstawowe. Współtworzyli je młodzi Polacy przebywający w stolicy Anglii i jej okolicach. Jak to bywa z emigracją, niektórzy wrócili do Polski, inni są nadal w UK. To właśnie oni spotkali się w przedostatni październikowy weekend w jezuickim domu w Białymstoku, aby jeszcze umocnić się w wierze, ucieszyć się spotkaniem “przyjaciół w Panu”, podzielić się wspomnieniami oraz aktualnościami z życia osobistego, rodzinnego, wspólnotowego, a także poznać Wspólnotę, o której wiele słyszeliśmy. Miejsce i czas, pogoda i atmosfera, nastroje, a przede wszystkim obecność przyjaciół sprawiły, że był to piękny, niezapomniany, fantastyczny, wyjątkowy czas. Nie trzeba chyba informować, że dzień okazał się zdecydowanie za krótki, aby się podzielić ważnymi sprawami, porozmawiać, pośmiać się do łez z tego, co nam się niezwykłego przydarzyło i z zapamiętanych dowcipów.

Ważnym wydarzeniem spotkania była pielgrzymka do Sokółki, miejsca cudów eucharystycznych. Tu był czas na modlitwę w ciszy i wspólnie dokonany akt powierzenia siebie, swojego życia Jezusowi Chrystusowi (treść aktu powierzenia poniżej). Dokonało się to w kaplicy adoracyjnej. Byliśmy zdumieni, jak łatwo, śpiewając pieśni w czasie Mszy św., znajdowaliśmy wspólne brzmienie. A może i nie ma w tym nic dziwnego. Wszyscy, będąc przed laty członkami polskiej WŻCH w Londynie, doświadczaliśmy niezwykłej harmonii serc. Było słychać, że trwa ona nadal, więcej, brzmi z większą mocą.

Dziękujemy naszemu asystentowi z „dawnych” lat w Londynie - ojcu Henrykowi (teraz asystentowi WŻCH w Białymstoku) i naszej przyjaciółce Teresce za przygotowanie spotkania oraz poprowadzenie go. Dziękujemy naszym braciom i siostrom z Białostockiej WŻCH, z którą modliliśmy się i która podjęła nas uroczystym obiadem. Natychmiast rozpoznaliśmy w was „kindred spirit”. Co więcej, w herbie Białostockiej Wspólnoty WZCH „Magnificat” znajduje się podobizna Matki Bożej z  WiIlesden Green, z kaplicy polskich jezuitów na Walm Lane, gdzie są nasze korzenie, i które to miejsce było naszym DOMEM przez lata. Czy jest więc coś dziwnego w tym, że czuliśmy się tu jak w DOMU.

Polska  WŻCh z Londynu

Modlitwa i akt powierzenia się Jezusowi Chrystusowi członków polskiej WŻCH w Londynie

Panie Jezus Chryste, Ty nas znasz od wieków i zgromadziłeś czyniąc członkami Kościoła Świętego, Ty nam udzieliłeś w nim Ducha św. i karmisz swoim ciałem, Ty nas uformowałeś i kształtujesz przez wydarzenia i osoby.  Dziękujemy Ci, że obdarzyłeś nas łaską poznania Ciebie, za spotkanie, które nas  do siebie zbliżyło, za dom jezuitów na Walm Lane, miejsce powstania naszej wspólnoty, gdzie Panią jest Maryja, Matka Twoja i nasza.  Dzisiaj, dnia 20 października, ja,__________________________

powierzam Tobie Panie Jezu przez ręce Maryi i Świętego Józefa, siebie, moją rodzinę, moich najbliż­szych, osoby i relacje.  Czynię to raz jeszcze, bardziej świadomie na aktualnym etapie mojego życia. Przyzywam św. Ignacego, którego duchowość i nauka towarzyszyły i towarzyszą mi oraz moim przyjaciołom.  Proszę też o wstawiennictwo mojego Anioła Stróża i moich Świętych patronów oraz o wytrwanie w tym zawierzeniu. Amen.

W Kolegiacie św. Antoniego w Sokółce, 20 października Roku Pańskiego 2018