Poznajcie nas w działaniu
Jesteśmy nietypową Wspólnotą Lokalną w Polsce, ponieważ istniejemy 33 lata nie mając zaplecza w postaci placówki jezuitów w Białymstoku.  Zawsze jednak Jezuici pełnili funkcję naszego asystenta kościelnego, a wsparcie księży diecezjalnych sprawiało, że nie czuliśmy się osieroceni. Świadomość, że jest to powołanie do wspólnoty o duchowości ignacjańskiej dawała nam moc do trwania pomimo różnorakich trudności. Ilość członków, sympatyków była i stale jest płynna, a aktualnie liczymy około 35 osób. 

Od roku cieszymy się z nieruchomości zakupionej przez Towarzystwo Jezusowe w Białymstoku.  Na początku trzeba było doprowadzić do porządku dom i ogród. Z wielkim zapałem wzięliśmy się do pracy. Każdorazowo po jej zakończeniu była wspólna modlitwa i kolacja. Przynosiliśmy własne potrawy, które smakowały bardziej niż we własnym domu. Stół z posiłkami wyglądał coraz ładniej, bardziej kolorowo i już od samego patrzenia pojawiała się ślinka. Nawet nasi goście porównywali je do „ małego wesela”, co nas bardzo dziwiło. Troska o posiadłość jezuitów do dziś jest naszym głównym zadaniem, naszym apostolstwem. 

Teraz Dom Jezuitów jest zadbany i panuje w nim rodzinna atmosfera. Chętnie tam przebywamy. Czasami spotyka się jednocześnie kilka grup, dochodzą nowe osoby i wtedy sąsiedzi snują domysły, kto tam mieszka! a na zewnątrz posadzone młode świerki nabierają mocy czekając na posianie nowej trawy. 

Cieszą nas coraz częstsze wizyty jezuitów w Białymstoku. Gdy do nas przyjeżdżają to doświadczamy ducha wspólnoty ignacjańskiej, czujemy się mocniejsi, odważniejsi we wspólnym apostolstwie, tu, na naszym pięknym Podlasiu. Zadań i pracy jest dużo, stąd też z pragnienia serca dołączyliśmy do naszej codziennej modlitwy intencje dzieł misyjnych Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i Towarzystwa Jezusowego. Wspólna i świadomie podjęta modlitwa wstawiennicza bardzo nas łączy – doświadczmy daru jedności.

Od trzech lat organizujemy rekolekcje ignacjańskie internetowo-radiowe w życiu codziennym. Cieszą się one w naszym mieście wielkim zainteresowaniem, mimo, ze trwają pięć tygodni i są wymagające dla rekolektanta. Z racji na dużą ilość uczestników ( ponad 100 osób) przebiegają one w jednej z białostockich parafii – Oratorium św. Wojciecha, a spotkania indywidualne z rekolektantami w Szkole Katolickiej. Wymaga to od nas bardzo dobrej i sprawnej organizacji, dużego zaangażowania, dobrych relacji z innymi, …i nieźle sobie radzimy, i oby tak dalej. 

Rekolekcje zapoczątkował i prowadził o. Ryszard. Friedrich SJ, a w tym roku 2015 w okresie Wielkiego Postu gościliśmy wielu jezuitów. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, duży sprawdzian z elastyczności w działaniu, zaufaniu sobie nawzajem, otwartości i umiejętności rozeznawania tego, co dzieje się podczas rekolekcji. W tym roku gościli u nas jezuici: o. Grzegorz Ginter ( od roku nasz asystent), o. Leszek Mądrzyk, o. Robert Mól, o. Robert Bujak oraz scholastycy: Daniel Wojda i Jakub Niedzielski. Dzięki ich obecności rekolekcje były bardzo urozmaicone, zaskakujące przekazem treści, a przez to inspirujące do podejmowania ignacjańskiego „Magis”. Również cieszyliśmy się wizytami naszego biskupa pomocniczego ks. Henryka Ciereszko. Biskup pomagał nam w rekolekcjach, jako osoba towarzysząca, a na ich zakończenie udzielił nam duszpasterskiego błogosławieństwa. 

Po ostatnim spotkaniu rekolekcyjnym wszystkie osoby zaangażowane w przebieg rekolekcji spotkały się na wieczornej pięknie przygotowanej i przepysznej kolacji - to też nasz charyzmat - w Domu Jezuitów. Razem świętowaliśmy zbierając owoce rekolekcyjne, a ich symbolem był kosz pełen różnorakich owoców zafundowany przez jednego z rekolektantów.

Rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym stały się częścią życia wspólnotowego, są na stałe wpisane w harmonogram podejmowanych zadań i już dziś myślimy o ich organizacji.

W ramach przygotowań osób towarzyszących do rekolekcji w życiu codziennym zaprosiliśmy O. Leszka Mądrzyka SJ na kilka spotkań warsztatowych. Jedno z nich było z udziałem naszej koleżanki z Lublina psycholog Elżbiety Gleby. W warsztatach brało udział 20 osób z naszej WL i naszych przyjaciół, z czego 15 przyjęło posługę kierowników duchowych podczas rekolekcji. Abyśmy nie zasłabli przy strawie duchowej, posilaliśmy się naszą potrawą regionalną tj. domowymi pierożkami z mięsem- bardzo nam smakowały.

Nasza niezmordowana koordynatorka Jola ma ciągle nowe pomysły na spotkania otwarte w Domu Jezuitów. Współpracujemy z dwoma sympatycznymi jezuitami ze Szkoły Kontaktu z Bogiem, którzy prowadzą prawie, co miesiąc warsztaty ABC Życia Duchowego. Sami bierzemy udział w warsztatach, ale też zapraszamy osoby zainteresowane duchowością ignacjańską i wspólnotą. Zauważamy, że dużo osób dowiaduje się o spotkaniach z naszej strony internetowej, stąd też staramy się by była ona estetyczna i – nasze marzenie- by pełniła rolę apostolską.

W styczniu 2015 r. zorganizowaliśmy warsztaty związane ze zdrowym odżywianiem świętej Hildegardy. Prowadziła je dziennikarka pani Elżbieta Ruman – autorka książek m.in. „Dotyk Anioła”. Kobiety wypiekały różne smakołyki, które nie tylko cieszyły podniebienie, ale i były ekologiczne, zdrowe. Cały Dom Jezuitów pachniał różnymi przyprawami, pieczonym chlebem i ciasteczkami z orkisza – oj! działo się w tym domu, oj!, działo.

Co jakiś czas organizujemy spotkania stricte integracyjne dla naszych członków, np. spotkania filmowe. Wtedy oprócz dzielenia się wrażeniami z filmu, odpoczywając – tak zwyczajnie -rozmawiamy o naszej codzienności.

Nasza Wspólnota w dużym procencie składa się z osób starszych, chociaż mamy dwie  prewspólnoty skupiające osoby w młodszym wieku. Mamy nadzieję, że to oni w przyszłości będą filarami wspólnoty.  Modlimy się, aby Pan Bóg przysyłał do nas młode osoby, a nam pomagał w ich formacji chrześcijańskiej. Mamy świadomość istnienia dużego zapotrzebowania w otaczającym nas świecie na nową Ewangelizację i świadczenie o miłości ciągle działającego Ducha Świętego, do czego zachęcał nasz kochany święty Jan Paweł II oraz obecny papież Franciszek.

 

Wspólnota „Arka”- Janina Kendra

           Białystok, czerwiec 2015