(NIEWIDZIALNY) PODPIS PANA BOGA

„Ja i moje serce” - to temat godzinnej konferencji, która odbyła się 4 lutego 2019 w Domu Jezuitów, w ramach kolejnej edycji „ABC Duchowości”. Poprowadziła ją p. Teresa Siwicka, na co dzień pracująca w renomowanej londyńskiej poradni kardiologicznej. Dzięki niej mogliśmy prześledzić (także na ilustracjach) budowę i funkcje serca, a także uświadomić sobie, co mu zagraża, a co sprzyja. Wskazania profilaktyczne oraz odpowiedzi na pytania zakończyły wykład.
Oprócz medycznej strony zagadnienia, zaintrygował nas fakt, że ten najważniejszy ludzki organ, który formuje się w powstałym embrionie ludzkim jako pierwszy i to już w 21 dniu od zapłodnienia, jest nie tylko rodzajem mięśnia. Serce reaguje na bodźce fizyczne, ale i duchowe. Wsłuchując się w swoje serce, możemy poznać, czy czujemy i współczujemy. Uczucia i emocje są jego pokarmem.
Serce, zdaniem naszej prelegentki, jest ukrytym podpisem Pana Boga. Od momentu lepszego poznania go, budzi w niej ciągły zachwyt. Serce, jak Pan Bóg, swoim istnieniem i działaniem „daje” życie (np. przepompowując 7500 litrów krwi dziennie) i je podtrzymuje. Czyni to w odniesieniu do wszystkich komórek organizmu, w ukryciu i nieustannie, od pierwszego do ostatniego ludzkiego oddechu na tej ziemi. Można powiedzieć, że podobnie jak Pan Bóg, zaprasza nas do współpracy.

WŻCH Magnificat

Białystok, 4. 1. 2019