JEZUICI W BIAŁYMSTOKU – PODPISANA UMOWA

Dnia 29 lipca 2019 została podpisana umowa pomiędzy Archidiecezją Białostocką, a Prowincją Wielkopolsko-Mazowiecką Towarzystwa Jezusowego w sprawie powierzenia jezuitom na stałe parafii pw. św. Stanisława Kostki w Wasilkowie k/Białegostoku. W Kurii Archidiecezjalnej umowę podpisali Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC oraz Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Ojciec Tomasz Ortmann SJ.
Erygowanie parafii zostało ustalone na 18 września 2019 roku, a plac pod budowę kościoła jest już przygotowywany przy ul. Nadawki. Działalność parafialna będzie na razie prowadzona w wynajętym w pobliżu lokalu na osiedlu „Dolina Cisów”.

W artykule 8. umowy czytamy, że „przy Parafii i domu zakonnym mogą i powinny być prowadzone własne dzieła duszpasterskie należące do apostolskiego charyzmatu Towarzystwa Jezusowego”. W planach Ojcowie Jezuici mają więc działalność Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego, który mają nadzieję zbudować dzięki wsparciu darczyńców.

W Białymstoku i w jego okolicach jest wielu przyjaciół i współpracowników w misji powierzonej im przez papieża Franciszka. Wśród nich działająca prężnie od wielu lat Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. Jej członkowie bardzo cieszą się z powstania nowej jezuickiej parafii wspierając swoimi modlitwami.

Msza św. inaugurująca powstanie jezuickiej Parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Wasilkowie k/Białegostoku odbędzie się 21 września o godz. 18:00 w tymczasowej kaplicy w Dolinie Cisów przy ul. Białostockiej 108.

Tę nową inicjatywę, potwierdzoną przez Ojca Generała i wynikającą zarówno z długich ich starań, jak i z zaproszenia skierowanego do Towarzystwa Jezusowego jeszcze za poprzedniego Pasterza Archidiecezji, polecajmy wstawiennictwu św. Stanisława Kostki.

WŻCH Magnificat, Białystok, 24.8.2019 r.

 

Zdjęcia wykonał o. Henryk Drożdziel SJ