DEKALOG   JANA   XXIII

 

            1. TYLKO DZISIAJ  postaram się żyć wyłącznie dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.

            2. TYLKO DZISIAJ maksymalnie zatroszczę się  o moją  postawę:  być uprzejmym, nikogo nie krytykować ani tego nie pragnąć, nie uczyć karności nikogo poza samym sobą.

            3. TYLKO DZISIAJ będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym, i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.

            4. TYLKO DZISIAJ przystosuję się do okoliczności, i nie będę domagał się, by to one dostosowały się do moich planów.

            5. TYLKO DZISIAJ przeznaczę przynajmniej 10 min. na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest do życia ciała, tak dobra lektura potrzebna jest dla duszy.

            6. TYLKO DZISIAJ uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.

            7. TYLKO DZISIAJ uczynię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których czynić nie lubię, a jeżeli moje zmysły czułyby się pokrzywdzone, postaram się, by nikt się o tym nie dowiedział.

            8. TYLKO DZISIAJ   sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale go zredaguję. Będę się strzegł dwóch nieszczęść:  POŚPIECHU  I  NIEZDECYDOWANIA.

            9. TYLKO DZISIAJ   będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że dobra Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.

            10. TYLKO DZISIAJ   nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się radować pięknem i wierzyć w dobroć.