10 RAZY IGNACY

To tytuł skupienia adwentowego Białostockiej Wspólnoty WŻCH „Magnificat”. Prowadził je nasz asystent kościelny. Było ono, zdaniem uczestników, pod każdym względem wyjątkowe.

Przypadło w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest naszą szczególną Patronką od powstania stowarzyszenia, czyli od ponad 450 lat.

Głównym tematem spotkania był św. Ignacy Loyola - człowiek, którego duchowość odcisnęła zasadnicze piętno na mężczyznach i kobietach zafascynowanych Ćwiczeniami Duchowymi.

W pierwszej medytacji dnia zadaniem każdego było wskazanie (na piśmie) przynajmniej dziesięciu cech Ignacego, dla których warto zainteresować się jego osobą i działalnością. Kolejne godziny były przeznaczone na pracę w grupach, z których każda miała sporządzić litanię wdzięczności. Chodziło o pokazanie, za co konkretnie jestem wdzięczny Ignacemu Loyoli. Dzielenie się owocami pokazało, że tytuł powinien w niektórych przypadkach brzmieć: „30 x Ignacy”.

Podczas Mszy św. celebrowanej w „Godzinę Świętą” przez ks. bpa Henryka Ciereszkę, trzy osoby ze Wspólnoty - Iwona, Marzena i Dorota - złożyły Przymierze. W gronie uczestników był Prezydent WŻCh w Polsce p. Bogusław Spurgiasz, który przybył na specjalne zaproszenie Wspólnoty i osób składających Przymierze.

Koordynatorka Wspólnoty zajęła pozostały czas, przedstawiając ważniejsze wydarzenia, którymi Wspólnota żyła w ostatnim półroczu (te ważne, ważniejsze i najważniejsze) oraz poddała pod rozwagę i ocenę nasze zaangażowanie duszpasterskie. To, co nas czeka (ważnego i bardzo ważnego), było tematem drugiej części jej wystąpienia. Twórcza dyskusja, która nastąpiła potem, przyniosła wiele świateł i pytań, na które musimy jeszcze poszukać odpowiedzi.

Nie trzeba przypominać, że jesteśmy bardzo przywiązani nie tylko do tradycji przez duże „T”, ale i tych naszych lokalnych, więc tradycyjnie nikt nie wyszedł, nie spróbowawszy przynamniej kilku dań obiadowych, a o deserach… lepiej nie mówić.

W czasie skupienia do minimum zostały ograniczone konferencje, a do maksimum wydłużony czas na modlitwę i pracę osobistą lub w grupie. I … zmieściliśmy to wszystko w zaplanowanym czasie. Sic!

WŻCH Magnificat

Białystok, 08.12.2018 r.