CZAS  ŁASKI

W ostatnią niedzielę marca Białostocka Wspólnota Życia Chrześcijańskiego zakończyła odprawianie ósmej edycji Rekolekcji Ignacjańskich w Życiu Codziennym dla mieszkańców Białegostoku i okolic, jakże odmiennej od poprzednich. Hasło tegorocznych rekolekcji „Nie bój się, bo Ja jestem Pan Bóg Twój" niemal idealnie wpisało się w obecną sytuację ogólnego zagrożenia koronawirusem, która miała wpływ na ich przebieg. Z racji na ogłoszone nowe przepisy w kraju, zmieniliśmy formę przekazu wykorzystując media.   Osobiste spotkania zastąpiły rozmowy telefoniczne, a grupy dzielenia składające się z członków WŻCH podjęły próbę porozumiewania się na Skype. Do treści medytacji zamieszczanych co tydzień na wspólnotowej  stronie internetowej www.wzchbialystok.pl, dołączaliśmy nagrywane konferencje tematyczne przez naszych ojców jezuitów – o. Pawła i ks. Łukasza, oraz  koordynatorkę Wspólnoty Lokalnej - Jolę. Robiliśmy wszystko, by zaplanowane i rozpoczęte rekolekcje przyniosły owoc mimo ciągle zmieniających się okoliczności.

Myślę, że dla wytrwałych ich uczestników był to niewątpliwie czas łaski. Cztery tygodnie (w tym tak trudnym dla nas wszystkich czasie) prób wyciszenia i zasłuchania się w Słowo Boże, wejścia w głąb własnego serca pozwoliły doświadczyć żywej obecności Boga, Jego Miłości i troski o każdego z nas oraz pokoju serca, co tak ważne zwłaszcza teraz. Umocnieni tym doświadczeniem, utwierdzeni w wierze, z większą odwagą i bez lęku będą mogli przeżywać swój każdy kolejny dzień, nie tracąc z oczu Tego, który jest zawsze z nami, mimo największych burz w naszym życiu. Rekolekcje zwieńczyła Msza św. dziękczynna transmitowana na żywo w intencji odpowiedzialnych za ich organizację i wszystkich rekolektantów.

Odprawił ją  o. Paweł Bucki SJ, który  wygłosił pełną nadziei homilię w oparciu o Ewangelię J 11,1-45 (Wskrzeszenie Łazarza) i katechezę Papieża Franciszka wygłoszoną na Placu Św. Piotra w ubiegły piątek. Zapewniał w niej, że Bóg nie przestał nas kochać i być nam wierny. On przyjdzie i ożywi to, co w nas umarło. Zachęcał, abyśmy na Nim budowali naszą nadzieję i przyszłość. Prosił, aby Pan rozpalał w nas nadzieję w tych wszystkich sytuacjach, w których my po ludzku jej nie widzimy, w obliczu cierpienia i choroby oraz perspektywy śmierci, przez którą każdy z nas musi przejść. By rodziła się w nas nadzieja oparta na Jego zmartwychwstaniu i obietnicy, że jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata, że żyje, jest jedynym Panem i że żadne moce ciemności i siły śmierci Go nie pokonają, bo On zmartwychwstał i żyje na wieki.


Na zakończenie Liturgii Marzena Olendzka - koordynatorka tegorocznych Rekolekcji Ignacjańskich w życiu codziennym, dziękowała wszystkim zaangażowanym w to dzieło oraz uczestnikom rekolekcji życząc im, aby w swoim życiu nie zapominali o przesłaniu, jakie niosło hasło tegorocznych rekolekcji i ubogaceni ich owocami wchodzili w swoje życie z nową nadzieją.

 Choć rekolekcje się zakończyły, to jednak nie koniec przygody z Panem Bogiem. Dla tych, którzy chcieliby żyć duchowością ignacjańską, WŻCH ma swoje propozycje. Mówi o nich Jola Żero-Grochowska w swojej ostatniej rekolekcyjnej konferencji zamieszczonej na wspólnotowej stronie internetowej.  A może Ty zechcesz dołączyć do nas? Posłuchaj swojego serca ...   

                                                                                       Marzena Olendzka ( Wspólnota Magis)  

Białystok, 10 IV 2020 r.