URODZINY JEZUICKIEJ PARAFII

W niedzielę, dnia 20 IX 2020 r., odbył się odpust  jezuickiej parafii pw. św. Stanisława Kostki w Wasilkowie. Parafia ta istnieje od roku, stąd też niezwykłość tej uroczystości oraz wyjątkowe wydarzenie dla  białostockiej WŻCh i jej mieszkańców. Do tej uroczystości WŻCh-owcy z przejęciem przygotowywali się wcześniej z wielką gorliwością. Odprawiali duchowo Nowennę do św. Stanisława Kostki, jak też planowali pieczenie ciast, ciasteczek na wspólny piknik parafialny.

Uroczystą Eucharystię sprawował ks. proboszcz o. Paweł Bucki, o. Czesław Sobolewski i o. Michał Masłowski – przełożony wspólnoty zakonnej w Falenicy, który też wygłosił homilię. Jezuita swoją wypowiedź rozpoczął od treści niedzielnej Ewangelii przedstawiającą opis znalezienia Jezusa w świątyni Jerozolimskiej przez Maryję i Józefa.

Na podstawie słów dwunastoletniego Jezusa: „Czy nie widzieliście, że muszę być w tym, co jest mego Ojca” (Łk 2, 49b), ukazał  motywację Jego decyzji i czynów. Postępowanie młodego Jezusa  o. Michał nawiązał do życia św. Stanisława Kostki. Zwrócił uwagę, że siłą tego młodego świętego była pewność, że  jest on w „rękach” Pana Boga, że On nim się opiekuje, jest blisko. To była jego mądrość życiowa, jego dojrzałość, mimo młodego wieku. Jezuita zachęcił nas do poznania życia św. Stanisława, refleksji osobistej i odpowiedzi na pytania: co oznacza życie tego świętego dla nas?  jak w moim życiu, konkretnie, mogę odczytać to, co wydarzyło się w życiu św. Stanisława? Na koniec życzył obecnym, by  mieli zawsze otwartość ducha, młodość, zapał, ufność, że Pan Bóg jest i zawsze prowadzi. Po Eucharystii o. Paweł Bucki udzielił każdemu  błogosławieństwa  relikwią św. Stanisława, co było dla obecnych wielkim przeżyciem.

Umocnieni duchowo Łaską Pana Boga rozpoczęliśmy przed kaplicą  urodzinowe świętowanie przy pięknej, słonecznej pogodzie. Odśpiewaliśmy sto lat dla parafii, spożywaliśmy pyszny tort krojony przez o. Pawła  oraz inne smakołyki popijając dobrą kawą. Był to też dobry czas na spotkania z inną osobą, czas odpoczynku i radowania się.

                                                                                                                                                                                                              Białystok, 28.09.2020 r., Jola Ż-G