ROK IGNACJAŃSKI: RELIKWIE - IKONA

Trwa Rok Ignacjański obchodzony z okazji 500-lecia nawrócenia (20 maja 1521 r.) św. Ignacego Loyoli i jego kanonizacji (12 marca 1622 r.). W 1521 roku, Inigo, jeszcze wtedy nie święty, doświadczył głębokiej przemiany życia. Kula armatnia, która go zraniła, zmieniła całkowicie nie tylko bieg jego życia, ale jak się później okazało, miała ogromny wpływ na historię świata. Pozornie małe i nie takie wcale niezwykłe wydarzenie zapoczątkowało ciąg przemian, które zmieniły życie Ignacego i świata. Także my, jako Wspólnota Życia Chrześcijańskiego wpisujemy się w ten strumień przemian.

Przygotowane z tej okazji Relikwie i Ikona św. Ignacego, pielgrzymują, nawiedzając jezuickie ośrodki w Polsce. Takim miejscem, w naszym podlaskim regionie, jest Kaplica Jezuitów w parafii św. Stanisława Kostki w Dolinie Cisów, w Wasilkowie. Do 21 października 2021 r., można modlić się przy Ikonie i Relikwii Świętego, zaś po Eucharystii rozpoczynającej się o g. 18.30, wysłuchać konferencji o jego niezwykłej postaci.

Decyzją papieża Franciszka, wszystkie kościoły i kaplice jezuickie stały się na czas Roku Jubileuszowego miejscem uzyskania odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, dla wiernych je nawiedzających. Informację na powyższy temat można uzyskać na stronie internetowej parafii jezuickiej w Wasilkowie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jako wspólnota oparta w swojej formacji i apostolstwie, w swoim myśleniu i działaniu, na duchowości ignacjańskiej, z gorliwością uczestniczymy w tym ważnym wydarzeniu, nie tylko parafialnym, ale też regionalnym. Każdego dnia wieczorem, przyjeżdżamy z różnych miejsc i okolic Białegostoku, gromadzimy się w Kaplicy Jezuickiej i rozważamy Słowo Boże, śpiewamy na chwałę Pana, zanosimy swoje modlitwy przez wstawiennictwo św. Ignacego, wysłuchujemy konferencji o. Pawła Buckiego. Doświadczając Bożej obecności, nadsłuchujemy całym sobą, poruszeń i pragnień jakie Pan Bóg w nas wzbudza, ku czemu (indywidualnie, wspólnotowo) nas wzywa.

Białystok, 17.10.2021, Jolanta Ż-G (WŻCh „Magis”)

 

Fot. Jola i Marta