PIELGRZYMKA DO ŚW. JÓZEFA KALISKIEGO

Pomimo, że to Matka Boża jest patronką Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Białymstoku, to także św. Józef cieszy się wśród jej członków wielką czcią. Wyrazem tej czci są poświęcone św. Józefowi medytacje, konferencje, czy dni skupienia organizowane od lat przez nasze wspólnoty podstawowe.

Ostatnio przejawem naszej józefowej pobożności była pielgrzymka samochodowa do narodowego sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W spontanicznym geście przywiązania do Małżonka Najświętszej Dziewicy kilkanaście osób ze wspólnot Magis i Kefas, zorganizowało się i wyjechało samochodami osobowymi na uroczystości odpustowe, które miały miejsce 19 marca w Kaliszu, w liturgiczne wspomnienie Józefa Oblubieńca NMP. Niektóre z nich złożyły w Sanktuarium na porannej Mszy św. o godz. 9.00 akt zawierzenia i przyjęły szkaplerz św. Józefa. Inne uczestniczyły w głównej Mszy św. odpustowej o godz. 12.00. Msza św. była transmitowana przez lokalną TV, dzięki temu także inni "wżch- owcy" mogli się z nimi łączyć duchowo. W modlitwie do Boga  prosiliśmy o zakończenie agresji Rosji na Ukrainę, o opiekę nad naszą Ojczyzną, nad naszymi wspólnotami, rodzinami i przyjaciółmi, powtarzając w sercach słowa Kościoła:

„Boże, Ty w niewysłowionej Opatrzności wybrałeś świętego Józefa na Oblubieńca Najświętszej Rodzicielki Twojego Syna, spraw, abyśmy oddając mu na ziemi cześć jako opiekunowi, zasłużyli na jego orędownictwo w niebie”.

Będąc w Kaliszu, odwiedziliśmy także jezuitów i pomodliliśmy się w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, w którym przechowywany jest cudowny wizerunek Jezusa Miłosiernego, tzw. "Drugi Pierwowzór".

Pobyt w Kaliszu to zawsze okazja do spotkania się z członkami miejscowej wspólnoty WŻCH. Zostaliśmy jak zwykle serdecznie powitani i podjęci obiadem w domu Kamili Krytowskiej, a „do stołu” usługiwali nam także miejscowy koordynator i animator. Dziękujemy serdecznie Kamili za gościnę i za obdarzenie nas prezentem na drogę w postaci pysznych owoców.

Droga do Kalisza i z Kalisza wiodła nas różnymi ścieżkami. Niektórzy jechali nawet przez Płock, a inni zatrzymali się po drodze u św. Andrzeja Boboli na Rakowieckiej. Może jeszcze będzie okazja, aby napisać o przeżyciach, które nam towarzyszyły. Jednak już teraz można powiedzieć, że wyjazd nas bardzo ubogacił. Czuliśmy opiekę św. Józefa przez cały czas drogi. Wspólne pielgrzymowanie, podjęty trud i bycie razem bardziej nas zjednoczyły, jako członków Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. To także owoc działania św. Józefa, który jest przecież opiekunem nie tylko wspólnoty rodzinnej, ale także wspólnoty, jaką jest Kościół i istniejące w jego wnętrzu ruchy kościelne.

Rok Świętego Józefa się zakończył, ale opieka świętego Patriarchy otacza nas i trwa.

Fot.: J Ż-G

Białystok, 21 III 2022, Redakcja WŻCh MAGNIFICAT

 

NB. Więcej informacji, zapis dźwiękowy homilii oraz zdjęcia można znaleźć na stronie Radio Rodzina z Diecezji Kaliskiej pod adresem: https://www.radiorodzina.kalisz.pl/uroczystosc-sw-jozefa-oblubienca- najswietszej-maryi-panny-w-bazylice-kaliskiej/